Používame súbory cookie k analýze návštevnosti a aby sme mohli naše webové stránky lepšie prispôsobiť Vašim potrebám. Používaním našich webových stránok súhlasíte s ukladaním súborov cookie na Vašom počítači, tablete alebo smartfóne.
Štrkové lôžko pod základy - je potrebné?
Štrkové lôžko je súvislá vrstva zhutneného štrku vo výkope, na ktorú sa lejú základové pásy z betónu. Jeho funkcia je vyrovnať podklad a spevniť ho pre betónový základ. Je ale skutočne potrebné? 

Mnohé roky sa štrkové lôžko automaticky kreslí do realizačných výkresov. Je ale dôležité zistiť aké podložie je práve pod Vaším budúcim domom. Štrk totiž dokáže vo svojej štruktúre zadržiavať vodu. A teda dochádza práve k nežiadúcemu účinku jej zachytávaniu a voda vlhkosť ďalej odovzdáva betónu. V pôdach ktoré sú ílovité a hutné teda lôžko úplne vynechávame a základovú jamu hĺbime jednoducho hlbšie. Základový betón sa leje priamo na zhutnenú zeminu v základovom výkope.

 V prípade málo únosných zemín pieskových a sypkých je ale štrkové lôžko nevyhnutnosťou! Takéto podložie by bolo vždy pod základovým betónom nestále vďaka rôznorodému zloženiu zeminy a preto je potrebné ho sceliť. Základovú jamu kopeme prípadne aj hlbšiu ako v projekte a štrk hutníme po vrstvách, tak aby výsledkom bol celistvý a rovný povrch zhutneného štrku. O vodu v štrku sa v tomto prípade nemusíme báť pretože sypké podložie ju bez problémov prepustí do nižších vrstiev. Voda je živel ktorý vždy volí najlahšiu formu odporu, preto je veľmi dôležité vyvarovať sa špáram a prestupom kadiaľ by si mohla hľadať cestu.
A ideálne je pri výkopoch prizvať projektanta a statika pre posúdenie zakladania stavby, aby vybrali najvhodnejšiu formu práve pre Váš dom.